Wstęp

 

Kurs, który właśnie rozpoczynasz, dotyczy Excela 2007, jeżeli posługujesz się Excelem 2003, 2010 lub 2013 linki do odpowiednich kursów znajdziesz na stronie głównej.

Jeżeli masz wątpliwości, którą wersję Excela posiadasz, poniższe rysunki powinny je rozwiać...

 

               

 

 

Kurs podzielony jest na lekcje, dostęp do każdej z lekcji możliwy jest poprzez kliknięcie jej nazwy w Spisie Treści.

Materiał został omówiony tak prosto jak tylko było to możliwe, a wszystkie przeprowadzane operacje są pokazane na obrazkach.

Do lekcji będą sukcesywnie dodawane także filmy video prezentujące poszczególne czynności.

Strona ta została stworzona tak by zawierała dużo treści bez rozpraszającej uwagę grafiki, tła czy elementów interaktywnych.

 

W większości przypadków lekcje opierają się na uproszczonych przykładach z doświadczeń zawodowych autora zdobytych w międzynarodowych korporacjach w Polsce i USA. Przykłady opisują problemy biznesowe, jakie powszechnie spotykane są w dużych firmach niezależnie od branży, w działach Marketingu, Sprzedaży i Finansów.

Wszelkie uwagi proszę wpisywać do księgi gości lub przesyłać na adres email.

 

Wszystkie ćwiczenia opisywane w ramach kursu, są dostępne do samodzielnego przygotowania w arkuszach Excela.

Przykłady dla wszystkich lekcji szkolenia Excel 2007: ExcelSzkolenie.pl Cwiczenia Excel.zip

 

Przyjemnie jest czytać lekcje lub oglądać film prezentujący jak coś zrobić ale tylko samodzielne przerobienie pokazywanych przykładów w Excelu daje gwarancję zapamiętania materiału.

 

Nie wszystkie lekcje wymagają ćwiczeń, dlatego też nie wszystkie lekcje posiadają linki do plików Excela.

Ćwiczenia do niektórych lekcji prezentowane są na kilku zakładkach, są one wtedy oznaczone dodatkowo numerami (np. Sortowanie 1, Sortowanie 2).

 

 

Wiele osób rozpoczynających pracę z Excelem 2007 pracowało wcześniej na Excelu 2003, użytkownicy ci po otwarciu nowej wersji programu często przeżywają szok i dochodzą do wniosku, że to zupełnie inny program, którego będą się musieli uczyć od początku.

 

Bez paniki to tylko Wstążka.

Menu z poleceniami tekstowymi znane z Excela 2003 zostało zastąpione Wstążką, która składa się z kart na których są ikony podzielone na grupy. Z pewnością na początku odnalezienie poleceń może sprawiać trudności ale to tylko kwestia nabrania wprawy.

 

Po otwarciu programu Excel 2007 wyświetli się ekran podobny do poniższego.

Proszę o zapoznanie się z poniższym nazewnictwem ponieważ będzie one używane w kolejnych lekcjach.

 

 

 

Przy niektórych ikonach znajdują się także opisy, to ile ikon pokazywanych jest z napisami oraz to czy ikony są duże czy małe zależy od szerokości ekranu w naszym komputerze oraz tego czy Excel używany jest na całym ekranie komputera czy na jego części. Wraz ze zwężaniem okna Excela, ikony zostaną umieszczone nie w 2 rzędach ale 3, duże ikony będą zamieniać się na małe, a opisy znikać.

 

 

 

 

 

Czyli na każdym komputerze Wstążka może wyglądać nieco inaczej.

Innym problemem, który może napotkać wielu początkujących użytkowników jest to że ikony które nie mogą być w danym momencie użyte nie są widoczne.

 

Jeżeli np. chcemy zmienić układ lub formatowanie wykresu nie znajdziemy odpowiednich poleceń na Wstążce.

 

 

Karty z poleceniami umożliwiającymi dokonanie zmian na wykresie pojawią się dopiero po zaznaczeniu wykresu (pojedynczym kliknięciu na nim).

 

 

Po otwarciu programu, Excel automatycznie otworzy nowy plik i nada mu nazwę Zeszyt1.

Nowy plik składa się z 3 arkuszy, aktywny arkusz jest podświetlony na biało. Pomiędzy arkuszami przechodzimy klikając an ich nazwy.

Nazwy arkuszy możemy zmieniać dwukrotnie klikając na nazwie arkusza i wprowadzając wybraną przez nas nazwę.

Kolejny arkusz dodajemy klikając na ikonę znajdującą się za ostatnim arkuszem.